PROJEKTHARIMAU

"Nebudu přehánět, když napíšu, že jsem na tuhle šanci čekal ne dlouhé týdny, ne měsíce, ale roky."

V extrémní "Covidové" době jsem se rozhodl zariskovat a překousnout veškeré nástrahy, které přípravy i cestu samotnou provázely a vydal se za svým "pruhovaným snem" na Sumatru. Dlouhé roky mne lákala myšlenka pořídit jednu z mála fotografií tygra sumaterského ve vysokém rozlišení!

"Prakticky od začátku mého snažení s touto tak trochu alternativní technikou fotografování jsem byl v kontaktu s česko-indonézskou neziskovkou Prales Dětem, která na Sumatře vykupuje pozemky původně pokryté kaučukovými plantážemi a postupně jim navrací tvář skutečného a nenahraditelného deštného pralesa na okraji národního parku Gunung Leuser. Mezi jejich další aktivity patří i poměrně rozsáhlý monitoring zvířat, která se do těchto oblastí pomalu, ale jistě opět navrací a tygr je jedním z nich. V květnu 2021 jsem tam konečně s pomocí místního týmu Green Patrol pod vedením Zbyňka Hrábka nainstaloval své čtyři speciální fotopasti, ke kterým se za několik měsíců osobně (doufám) vrátím a uvidím, jestli byli úspěšné či nikoliv."

3/2022 ... "Vrátil jsem se v březnu následujícího roku a posbíral zbytky již nefungujících fotopastí - povětšinou naštěstí jen z důvodu vybitých baterií. Rozhodl jsem se, že dva komplety ponechám v hraničním pásmu NP G.Leuser a zbylé dvě odvezu do oblasti Hadabuan Hill, kde mi bude s instalací pomáhat i skutečný znalec Sumaterských tygrů a pralesa jako takového - Haray Sam Munthe."

6/2022 ... "Po 315 dnech od instalace přijdou ze Sumatry dvě zprávy - dobrá a špatná. Ta dobrá je, že tygr se vyfotil ... ta špatná, že pouze jeho zadnice."

Jedeme dál...